Світлий тиждень 2021: що можна і чого не можна робити в перші сім днів після Великодня

Світла седмиця, або Світлий тиждень триває сім днів, включаючи день святкування Світлого Воскресіння Христового. 2021 року православні відзначають його 3-9 травня.

Усі богослужіння Світлого тижня подібні до богослужіння Великодня, а Царські врата в храмах у цей період відчинено. Це час радості, відпочинку та веселощів. Віряни ходять у гості та вітають один одного словами: “Христос Воскрес – Воістину Воскрес!”. Про головні традиції і заборони Світлої седмиці розповідає Obozrevatel.

Великодній понеділок

У понеділок Світлої седмиці люди ходять один до одного в гості. Причому за старовинною традицією роблять це чоловіки, залишаючи дружину і дочок вдома. Із собою беруть паски, крашанки та інші частування.

Вівторок Світлої седмиці

У Світлий вівторок у гості до родичів вирушали вже жінки – чоловіки залишалися вдома або займалися роботою. У наш час цього звичаю майже не дотримуються і люди ходять у гості всією сім’єю.

Середа Світлого тижня

У Світлу середу, або “Хороводницю”, в селах традиційно починали водити хороводи, які тривали до Дня Святої Трійці. У Світлу середу скасовувався й піст – можна було вживати скоромну їжу і вино. Однак міцного алкоголю, як і в інші дні Світлої седмиці, церква не благословляє.

Четвер Світлої седмиці

Починаючи з четверга Світлого тижня дозволялося влаштовувати оглядини. Дівчата починали зазивати весну, вирушаючи на пагорби із зворушливими піснями. Також існував звичай “водити кобилу”: на палиці робили голову, прив’язували хвіст і пропонували всім охочим “покататися”. Водив таку “кобилу” вбраний у цигана чоловік.

П’ятниця Світлого тижня

П’ятниця Світлої седмиці відома також як Прощений день. У Світлу п’ятницю до молодят за традицією приходили в гості близькі родичі. Також цього дня дівчата вмивалися крижаною водою, щоб весь рік залишатися здоровими.

Світла субота

У Світлу суботу заведено було робити пропозицію коханим дівчатам або знайомитися з батьками своїх суджених. З цього дня господині вже повноцінно бралися до хатньої роботи. Також влаштовували ігри та гуляння, катання яєць.

Неділя Світлого тижня

Неділю Світлої седмиці ще називають Червоною гіркою. Цього дня вважалося поганою прикметою сидіти вдома незаміжнім дівчатам і неодруженим хлопцям. Молодь вбиралася і вирушала знайомитися з протилежною статтю.

Для молодят неділя Світлого тижня мала велике значення, оскільки починаючи з цього дня чоловік міг надовго залишити дружину і поїхати працювати, залишивши на неї все господарство. Цієї неділі традиційно проводжали Великдень, обрядами зустрічали весну, влаштовували масові гуляння.

Чого не можна робити у Світлу седмицю

Весь Світлий тиждень після Великодня потрібно радіти, а не сумувати за померлими. У ці дні не проводять панахид.

Також на Великодньому тижні не можна проводити обряд вінчання.

Водночас дозволяється хрестити дітей. А народжене під час Світлого тижня немовля, за повір’ям, наділене богатирським здоров’ям, вдачею і має багато чого досягти в житті.

2021 року святкувати Великдень і весь Світлий тиждень українцям рекомендується вдома через пандемію коронавірусу. Вірян також закликають утриматися від відвідування храмів, хоча церкви залишаються відкритими і продовжують здійснювати служби.